Pomoc postpenitencjarna
Pobyt w zakładzie karnym czy areszcie śledczym jest doświadczeniem trudnym. Koniec odbywania kary i wyczekiwane wyjście na wolność, również może dostarczyć dużego stresu. Jeszcze przed opuszczeniem placówki mogą się pojawiać pytania: gdzie się udam?, w jakim miejscu zamieszkam? Jak odnajdę się w poza więziennej rzeczywistości?
Są one zasadne - wiemy, że stres związany z wyjściem z zakładu jest spory, wiele osób nie ma się gdzie podziać, ma trudność ze znalezieniem pracy, może być zagrożona bezdomnością i wykluczeniem społecznym.
Aby pomóc takim osobom powrócić do funkcjonowania w życiu społecznym istnieją ośrodki pomocy postpenitencjarnej, czyli ośrodki pomocy po odbyciu kary. Takie miejsce zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc prawną w uporządkowaniu swoich spraw, terapię, program readaptacji.
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż prowadzi taki ośrodek w Bielsku-Białej przy ul. Bystrzańskiej 51a, a także oddział ośrodka w Pszczynie przy ul. Paderewskiego 3, czyli miejscu znanym też jako Dom Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy.
Pomoc postpenitencjarna odbywa się w ramach struktury Ośrodka Readaptacyjnego. Jest współfinansowana z Funduszu Sprawiedliwości, tj środków w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.